Tenisový klub Šamorín

Prepnúť na plochu Registrovať Prihlásenie

Tenis v Šamoríne a jeho história

alt Prvé záznamy o tenise v meste Šamorín sa datujú k roku 1914, kedy bankový zamestnanci zriadili tenisové dvorce a založili tenisový klub. Medzi zakladateľov patrili Július Kotiers, Vladimír Vido, Pavol Školek, rodina Baleková, p.Ollosziová.

Dvorce sa nachádzali za autobusovou zastávkou oproti reštaurácii „Bašta“ na pravej strane Malej ulice. Tenis sa stal súčasťou športového života obyvateľov mesta Šamorín.

Po II. svetovej vojne na tenisových dvorcoch začala vyrastať nová generácia hráčov ako Andy Kotiers, Arpád Sándor, Stano Pavelka, Ernest Buday, Karol Adamček. v tých časoch sa hráči často zúčastňovali na tenisových turnajoch, ktoré sa organizovali hlavne v Bratislave, ale aj v iných väčších mestách na okolí.

V roku 1972 boli postavené nové tenisové dvorce v športovom areáli vedľa futbalového ihriska pri lesoparku „POMLE“. K hlavným zakladateľom patril Ernest Buday, Stano Pavelka, Andy Kotiers, Ján Sebesten, Vojtech Štosel, Juraj Vágo a ďalší. Tenisový klub sa pod menom „Tenisový klub ŠTK Šamorín“ zaregistroval medzi športové kluby riadené Slovenským Tenisovým Zväzom.

Klub sa začal zúčastňovať súťaží družstiev a tiež turnajov organizovaným STZ. Začal sa budovať športový klub, kde sa výchovou mládeže postupne rozrastala hráčska základňa. Vyrástli prvý úspešní mladí hráči ako ml. Ernest Buday, Zoltán Plutzer, ml. Arpád Sandor, Ladislav Palinkas, neskôr Peter Varga, Robert Nagy, Patrik Karel a ďalší. Členská základňa klubu sa neustále rozširovala, vznikali nové družstvá a zvyšoval sa počet aktívnych hráčov. v začiatkoch družstvá hrali súťaže v Bratislavskom kraji, ale po reorganizovaní okresov a krajov bol klub zaradení do západoslovenského kraja. Postupne s pribúdajúcimi rokmi sa družstvá klubu prepracovali od najnižších súťažných tried do čoraz vyšších. Z roka na rok sa úroveň a výkony družstiev, ale aj jednotlivcov zvyšovali.

Tenis ako šport začal byť medzi športovou verejnosťou a obyvateľmi mesta čoraz obľúbenejší a populárny. Ako hlavné súťažné družstvo tenisového klubu bolo „A družstvo“, v ktorom podľa vtedy platných pravidiel museli hrať muži a ženy spolu. Časom toto pravidlo tenisový zväz zmenil a rozdelil súťaže na mužské a ženské. Ďalšie družstvá tenisového klubu boli „B družstvo“, potom mládežnícke a žiacke družstvá chlapcov i dievčat.

Medzi najvýznamnejšie úspechy v súťaži družstiev klubu boli dosiahnuté výsledky „A družstva mužov“, ktoré bolo od roku 2006 účastníkom prvej ligy a udržalo sa tam do r. 2009. /Peter Varga, Patrik Karel, Michal Briška, Alexander Somogyi, Norbert Kiss, Zoltán Faragó, Zalán Klempa, Oliver Nagy/.

Mimoriadne úspechy a výsledky boli dosiahnuté aj jednotlivcami, ktorí sa zúčastňovali na domácich a zahraničných turnajoch. Medzi najúspešnejších patrili Peter Varga, ktorý sa zúčastnil na MS seniorov – a bol v reprezentácii SR družstiev. Významné úspechy dosiahol taktiež Alexander Somogyi, víťaz a účastník viacerých turnajov v kategórii ml. žiakov, medzi rokmi 1998-2000 na Slovensku, ČR a v Rakúsku . Na majstrovstvách SR v roku 2000 v kategórii ml. žiakov získal 2 miesto. Ďalším úspešným jednotlivcom, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky je Zalán Klempa. v roku 2004 bol v SR na 1 mieste rebríčka starších žiakov, v európskom rebríčku ETA bol na 23 mieste.

Mimoriadne úspešným hráčom klubu bol mladý Oliver Nagy, účastník a víťaz viacerých domácich a zahraničných turnajov, víťaz turnaja v Calgary - Kanada v kat. do 12 rokov r.2005, majster ČR družstiev U12 v rokoch 2006-2007, v roku 2008 víťaz európskych turnajov /ETA v Nemecku- Kufstein U12/, / ETA Pariž-U12/, / ETA Malorka- U12/, reprezentant SR družstiev U12 Korzika. Majster SR U14 dvojhre aj štvorhre, ďalej majster SR, ČR v súťaži družstiev U14. Víťaz turnajov ETA 14 Příbram ČR- dvojhra aj štvorhra, víťaz ETA 14 Trnava dvojhra aj štvorhra.

Základom týchto úspechov bola dlhoročná práca školených trénerov, kde najväčšie zásluhy na tom majú tréneri Zdeno Karel, Peter Varga, Patrik Karel a Michal Briška. Ich rukami prešlo za tie roky nespočetne veľké množstvo detí a mládeže s ktorých vychovali veľa vynikajúcich hráčov. Súbežne s výkonnostným tenisom sa vytvárali tiež podmienky, ktoré umožňovali širokej verejnosti sa venovať rekreačnému tenisu .

Od počiatku na čele tenisového klubu stál ako prvý predseda p. Ernest Buday, ktorý bol jeho zakladateľom. Po jeho smrti v roku 1989 viedli klub postupne Michal Galbač, Ladislav Somogyi a od roku 1997 Ján Šamko, ktorý klub vedie do dnešného dňa. Samotný tenisový klub má dnes 84 členov z čoho je 36 registrovaných hráčov, ktorý aktívne reprezentujú klub a mesto Šamorín na bodovaných súťažiach a turnajoch. v roku 2008 mal klub prihlásených do súťaží 6 družstiev t.j. „A družstvo“, ktoré hralo v prvej lige, ďalej družstvo dorastencov chlapcov, družstvá mladších a starších žiakov a družstvá mladších a starších žiačok. Zastúpenie družstiev bolo počte 12 dievčat, 14 chlapcov a 10 dospelých hráčov.

Tenisový klub ŠTK Šamorín si vydobyl pevné postavenie v rámci slovenského tenisu a svojou činnosťou naďalej vytvára podmienky a priestor či už pre súťažný tenis, ako i pre širokú športovú verejnosť, ktorá môže bez vekového obmedzenia aktívnym spôsobom tráviť svoj voľný čas, vylepšovať svoju fyzickú zdatnosť, ale hlavne upevňuje svoje zdravie. TK chce naďalej pokračovať vo výchove deti a mládeže, taktiež pokračovať v aktívnej športovej činnosti, aby naplnil všetky ciele, ktoré si vytýčil do budúcnosti a tým zabezpečil perspektívnu existenciu klubu pre ďalšie generácie občanov mesta Šamorín.

r.2009